Paweł jako imię do chrztu lub bierzmowania

Jakie imię będzie odpowiednie dla dziecka? Imię którego świętego patrona będzie dobre dla młodego człowieka przygotowującego się do sakramentu bierzmowania? Z pewnością świetną propozycją będzie imię Paweł.

PAWEŁ – IMIĘ DLA DZIECKA

Wybór imienia dla dziecka jest bardzo ważną decyzją jaką muszą podjąć rodzice i często towarzyszą jej liczne dylematy, gdyż chcą, aby imię ich pociechy było nie tylko modne i atrakcyjne, ale również dumnie brzmiące i miało związek z jakaś szczególnie znaną i cenioną osobą noszącą takie samo imię. Nie należy też zapominać, że imię jest najbardziej charakterystycznym określeniem osobowości każdego człowieka, więc jego wybór powinien być przemyślany i przede wszystkim niekrzywdzący dla dziecka.

W Polsce bardzo często nadawane są imiona słowiańskie (np. Bogusław, Mirosław, Radosław, Wojciech, Zbigniew), ale warto pamiętać o tym, żeby tradycyjne imię słowiańskie uzupełnić imieniem świętego patrona.

Łączenie imion słowiańskich z imionami świętych rozpowszechniło się na ziemiach polskich wraz z przyjęciem chrześcijaństwa, które kładło mocny nacisk na kult świętych, i było rygorystycznie stosowane do przełomu XV i XVI wieku. W kolejnych stuleciach kolejność imion występowała wymiennie.

Aktualnie w Polsce przeżywamy powrót do nadawania dzieciom imion klasycznych, które niosą ze sobą najwięcej treści, a także są to imiona piękne i przyzwoite.

Wybór imienia na chrzest w przeciwieństwie do wyboru imienia na bierzmowanie należy do rodziców dziecka, więc w ich interesie leży zadbanie o nadanie mu jak najlepszej tożsamości i w tym wypadku imię Paweł jest doskonałym rozwiązaniem, gdyż jest odwołaniem do jednej z najznakomitszych postaci historycznych związanych z chrześcijaństwem – św. Pawła Apostoła. Osoby, które na chrzcie świętym otrzymają imię Paweł będą obchodzić swoje święto 29 czerwca w dniu uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła lub w innym dniu, w którym według kalendarza wypadają imieniny Pawła.

PAWEŁ – IMIĘ NA BIERZMOWANIE

Wybór św. Pawła Apostoła przez kandydata do bierzmowania na patrona również będzie doskonałą decyzją, zwłaszcza dla osób nie bojących się podejmowania trudnych wyzwań i lubiących podróżować, gdyż św. Paweł z Tarsu zwiedził wiele krajów nawracając pogan na wiarę w Jezusa Chrystusa, przez co jest powszechnie uznawany za patrona misjonarzy, przewoźników oraz marynarzy.

Inną powszechnie znaną i cieszącą się ogromnym szacunkiem w Polsce osobą, jest nasz rodak papież Jan Paweł II, który obrał podobną drogę, jaką kroczył św. Paweł Apostoł. Podczas swojego trwającego 27 lat pontyfikatu podróżował po całym świecie głosząc Słowo Boże i nawołując do wzajemnego szacunku. Tak więc w kontekście tych wielkich postaci związanych z chrześcijaństwem wybór imienia Paweł na swojego patrona będzie w pełni uzasadniony.

O ogromnej popularności tego imienia świadczy fakt, iż znajduje się ono w pierwszej dziesiątce najczęściej spotykanych imion w Polsce.

Innymi imionami na bierzmowanie, które cieszą się dużą popularnością są: Piotr, Jan, Jakub, Józef, Łukasz, Bartłomiej, Dawid, Andrzej, Maciej, Mateusz, Michał, Stanisław.