Pochodzenie i znaczenie imienia

Jeśli jesteś osobą noszącą imię Paweł lub ktoś z twoich bliskich ma tak na imię, to na pewno zainteresują cię informacje dotyczące pochodzenia i znaczenia tego imienia!

POCHODZENIE IMIENIA

Imię Paweł pochodzi z języka łacińskiego (Paulus) i jest zaliczane do najstarszej grupy imion rzymskich nazywanych imionami właściwymi (praenomen), które były nadawane dzieciom zgodnie z wyróżniającą je cechą fizyczną. W okresie klasycznym imię Paweł pełniło rolę przydomka (cognomen), który w tradycji rodów rzymskich przechodził z ojca na syna. Pierwotnym znaczeniem łac. słowa paulus było mały, tak więc nadawano je niewielkim chłopcom o wątłej budowie ciała. W kulturze europejskiej imię Paweł spopularyzowało się dzięki postaci Pawła Apostoła. Pierwsze zmianki dotyczące występowania tego imienia na ziemiach polskich pochodzą z XII wieku.

ZNACZENIE IMIENIA

Osoby noszące imię Paweł cechuje przede wszystkim perfekcjonizm i doskonała organizacja czasu. Już od najmłodszych lat wiedzą czego chcą i stawiają sobie cele do realizacji. Są to osoby niezwykle ambitne, które nie boją się podejmować wyzwań i są gotowe do podjęcia każdego wyzwania w życiu zawodowym.

Pawłowie w życiu codziennym kierują się najczęściej zdrowym rozsądkiem, własną wiedzę, a także intuicją, który prawie wcale ich nie zawodzi. Mężczyźni o tym imieniu są indywidualistami i starają się nie myśleć o ustabilizowanym życiu u boku kobiety, czy założeniu rodzimy. Jeśli już zdecydują się na związek, to w miłości kierują się konserwatywnymi zasadami prawości i subtelności. Niestety często bywają niepokorni i kapryśni, a tym czego nie lubią najbardziej jest nuda i rutyna. W relacjach koleżeńskich odznaczają się wiernością i pomocą przy rozwiązywaniu problemów, ponieważ są również bardzo dobrymi doradcami.

Kolorem odpowiadającym imieniu Paweł jest czerwony, a jak powszechnie wiadomo czerwień jest barwą symbolizującą życie, miłość, przyjaźń, odwagę czy wrażliwość.

W numerologii imieniu Paweł odpowiada liczba 3. Numerologiczne Trójki posiadają osobowość kreatywną, potrafią umiejętnie korzystać z posiadanej wiedzy i ogromnej wyobraźni. Trójki są urodzonymi optymistami, którzy potrafią się cieszyć otaczającym go światem i pozostają w silnym związku z naturą. Z racji tego właśnie związku Pawłowie są często traktowani żartobliwie, co przejawia się w licznych żartach na ich temat, np. Jeśli Pawłowi uda się skończyć podstawówkę, to zapewne będzie w przyszłości studiował ochronę środowiska.

Lubiący naturę Paweł często zamieszkuje w zbudowanym naturalnie domu. Ulubionym pupilem Pawła jest koń, którego trzyma w swoim ogrodzie. O osobach noszących to imię, jako że są uznawane za odważne i silne, mówi się też często, że wyglądają jak zagubione dzieci, którym rodzice nie kupili wymarzonej zabawki. Warto też wspomnieć, że na kartach literatury polskiej Pawła w zabawnym kontekście – jako człowieka spokojnego i bezkonfliktowego – przedstawił Aleksander Fredro w przeznaczonej dla najmłodszych czytelników wierszowanej bajce Paweł i Gaweł.

Żeńskim odpowiednikiem imienia Paweł w języku polskim jest Paulina.