Uroczystość św. Piotra i Pawła i inne popularne daty imienin

Z wyjątkiem grudnia imieniny Pawła pojawiają się przynajmniej raz w miesiącu, każdego roku kalendarzowego. Tak więc każdy posiadacz tego imienia nie musi się martwić, jeśli przegapi datę swoich imienin, gdyż w ciągu kilku dni lub tygodni będzie mógł naprawić swoje niedopatrzenie.

Najważniejszym dniem w roku liturgicznym jest natomiast 29 czerwca, to właśnie wtedy wspomina się dwóch najważniejszych patronów Kościoła.

UROCZYSTOŚĆ ŚWIETYCH PIOTRA I PAWŁA

Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła jest obchodzona w przez Kościół, zarówno na Zachodzie, jak i na Wschodzie dnia 29 czerwca każdego roku liturgicznego. Data uroczystości została ustanowiona już w roku 258 na pamiątkę męczeńskiej śmierci apostołów, gdyż wedle tradycji chrześcijańskiej powszechnie przyjmowano nieprawdziwą opinię, iż obydwaj święci ponieśli śmierć tego samego dnia i tego samego roku.

Oficjalnie jednak wspólne święto Apostołów Piotra i Pawła jest skutkiem tego, że obaj apostołowie przyczynili się do założenia i rozwoju pierwszej gminy chrześcijańskiej w Rzymie, a także obaj w tym mieście ponieśli męczeńską śmierć w imię swoich przekonań religijnych, które głosili wśród społeczeństwa rzymskiego.

Św. Piotr został ukrzyżowany głową w dół na wzgórzu watykańskim, a św. Paweł został ścięty mieczem.

Obecnie w Rzymie znajdują się ich relikwie oraz sanktuaria (najpopularniejszymi budowlami są: Bazylika św. Piotra na Watykanie oraz Bazylika św. Pawła za Murami), którym patronują. Podczas jutrzni z okazji uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła wykonywany jest hymn pochwalny.

POZOSTAŁE DNI W KTÓRYCH OBCHODZONE SĄ IMIENINY PAWŁA

Osoby o imieniu Paweł najczęściej obchodzą imieniny w następujących dniach: 10 stycznia, 15 stycznia, 19 stycznia, 25 stycznia, 1 lutego, 6 lutego, 8 lutego, 12 lutego, 13 lutego, 2 marca, 7 marca, 17 marca, 22 marca, 17 kwietnia, 28 kwietnia, 15 maja, 1 czerwca, 7 czerwca, 26 czerwca, 28 czerwca, 29 czerwca, 20 lipca, 25 lipca, 20 sierpnia, 20 września, 19 października, 8 listopada, 19 listopada.

W niektórych kalendarzach można natknąć się również na inne daty imienin Pawła, np. 16 kwietnia, 30 lipca, 3 października czy 16 listopada.

Miesiącem, w którym Polacy najczęściej obchodzą imieniny Pawła jest rzecz jasna czerwiec. Popularność świętowania imienin przez Polaków w miesiącu, w którym rozpoczyna się lato jest spowodowana dominującą w Polsce religią rzymskokatolicką, której doktryna jest kontynuacją nauk głoszonych przez św. Pawła Apostoła.

W Polsce datom poszczególnych dni na które przypadają imieniny Pawła często towarzyszą rymowane powiedzenia i przysłowia, w których zawarta jest pielęgnowana przez pokolenia mądrość ludowa.

Warto zwrócić uwagę, że w stosunku do imienin Pawła imieniny Piotra są obchodzone znacznie częściej, gdyż co najmniej cztery razy w ciągu jednego miesiąca.